Pagerank Sorgula

Whois Sorgula

Firmaları

Ubuntu Gnome Desktop Kurulumu

  |  0 Yorum

ubuntu-logo-348x196

Ubuntu Server veDesktop işletim sistemlerinde konsolun siyah beyaz ekranından kurtulmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Öncelikle işletim sisteminizde root erişim hakkına sahip olmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için konsolda iken

sudo su

komutunu yazıp, password kısmına root kullanıcının şifresini girip enter’ a basıyoruz.

2 şekilde Gnome kurulumu yapabiliriz.

1. Standart kurulum.

Bu seçenekle kurulum yaparsanız; Ubuntu’ nun görsel arayüzü ile yardımcı diğer programlarda yüklenir. Örneğin Openoffice

Bu kurulumu yapabilmek için konsoldan

“sudo apt-get install gnome” veya “apt-get install gnome”

komutu girilir. Komuttan sonra işletim sistemi internet üzerinden yüklenmesi gereken dosyaların listesini oluşturup yükleme için son kez onay ister “y” tuşuna basarak kurulumun bitmesini bekleyip ardından sistem restart edilir.

2 Minimum Kurulum

Bu seçenekte de  Ubuntu’ nun görsel arayüzü yüklenir ama yardımcı programlar yüklenmez. Bu seçenek Standart kuruluma göre nispeten daha kısa sürer. Aynı şekilde bu kurulumu da yapmak için

“sudo apt-get install –no-install-recommends ubuntu-desktop” veya “apt-get install –no-install-recommends ubuntu-desktop”

komutu girilir. Komuttan sonra işletim sistemi internet üzerinden yüklenmesi gereken dosyaların listesini oluşturup yükleme için son kez onay ister “y” tuşuna basarak kurulumun bitmesini bekleyip ardından sistem restart edilir.

İşlemlerin sonunda sistem yeniden açıldığında Gnome ara yüzü ile açılır. Buraya kadar herşey güzel lakin gnome un yeni arayüzünü kullanmakta sıkıntı çeken kullanıcılar için Gnome Classic temasını da kullanabilirler bunu yapmak için Ubuntu Software Center açılır.  Arama bölümüne The GNOME Desktop Environment, with extra components yazıp aratın. Arama sonucunda çıkan paketi yükledikten sonra sistemi yeniden başlatınız. Sistem açıldığında kullanıcı şifresini girdiğiniz ekranda Ayarlar simgesi tıklanıp gelen listeden Gnome Classic seçilip giriş yapılır. Bu işlemden sonra sistem sorunsuz bir şekilde çalışır hale gelecektir.

Teknik Servisin tozlu yollarında macera devam ediyor :D Pagerank Sorgulama Whois Sorgulama Ip Sorgulama Firewall Blacklist Google Sıra Sorgulama

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.